SŁODKO

Wieniec drożdżowy

„Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej (…)”; podobnie jest z gotowaniem, dlatego też, bez skrępowania postanowiłyśmy dzielić się z Wami naszym kucharzeniem.
Będziemy gotować i pokazywać efekty naszych zmagań; czasem będą to nasze oryginalne pomysły, a czasem inspiracje ze źródłami. Wszystko to opatrzone komentarzem w stylu: warto czy nie, łatwe czy nie, smaczne czy nie…
Na dokładkę załączymy wam opinie naszych bliskich. Rozpoczynamy od Wieńca Drożdżowego.

Wieniec Drożdżowy

WP_20160205_01_18_51_Pro (2)

Powoli zbliżają się Święta Wielkiejnocy, więc już najwyższy czas by pomyśleć czym, tym razem, można by zaskoczyć rodzinę. Przeglądając książki kucharskie wpadł mi w oko przepis na Wieniec Drożdżowy. Niestety ciasto drożdżowe to dla mnie trudny temat – wiecie, zawstydzający zakalec – dlatego już teraz rozpoczęłam próby.

Składniki :

I już na początek dobra informacja – składniki są ogólnodostępne i niedrogie, często wszystkie je mamy w domu.

Ciasto :
4,5 szklanki mąki pszennej
25 gr świeżych drożdży (opcjonalnie 12 gr suszonych)
1,5 szklanki letniego mleka
2 jajka
1 żółtko
120 gr roztopionego i przestudzonego masła
0,5 szklanki cukru z wanilią lub cukru z dodatkiem cukru wanilinowego
0,5 łyżeczki soli

Nadzienie:
Jeśli chodzi o nadzienie, to tak naprawdę może być dowolne, byle nie za mokre. W pierwotnym przepisie był to syrop klonowy i orzeszki pekan ze szczyptą cynamonu (w proporcji 200 gr orzechów, ½ szklanki syropu klonowego i szczypta cynamonu), ja zakochałam się w wersji z masą makową (1 puszka gotowej lub samodzielnie przygotowanej masy około 850 gr), ale polecam też nadzienie z orzechów włoskich i syropu klonowego z nutką miodu (taka sama proporcja jak przy nadzieniu z orzechami pekan, jednak do syropu klonowego należy dołożyć łyżkę lub dwie miodu) oraz z dżemem truskawkowym cynamonem i rodzynkami (około 1 ½ słoiczka dżemu, proporcja rodzynek i cynamonu to kwestia indywidualna). Zresztą może sami spróbujecie swoich kombinacji, a jak już upieczecie swoje wersje pochwalcie się waszymi wypiekami.

kolaz_CiastaDrozdzowe

Sam przepis jest również prosty, a mianowicie:
1.Pracę rozpoczynamy od przygotowania rozczynu drożdżowego (oczywiście jeśli używacie suchych drożdży powinniście ten etap pominąć). Drożdże rozkruszamy w wysokim naczyniu i zasypujemy 2-ma łyżkami cukru; następnie zalewamy ¼ szklanki letniego mleka i mieszamy by drożdże i cukier się rozpuściły; dodajemy 3 łyżki mąki i ponownie mieszamy tak, by uzyskać jednolitą masę. Przygotowany rozczyn przykrywamy płócienną ściereczką i odstawiamy w ciepłym miejscu, aby wyrósł – przynajmniej podwoił swoją objętość (pamiętajcie by składniki rozczynu odjąć od produktów przygotowanych na ciasto).

2.W rondelku rozpuszczamy masło. Następnie w wysokim naczyniu rozkłócamy jaja z mlekiem i cukrem z wanilią bądź cukrem wanilinowym, dodajemy roztopione masło i sól.

3.Do miski wsypujemy mąkę (gdy używacie suchych drożdży należy domieszać je do mąki) dodajemy rozczyn i płynną mleczno-jajeczno-maślaną masę. Całość wyrabiamy tak, by powstało miękkie i elastyczne ciasto. Formujemy je w kulę i przekładamy do wcześniej oprószonej mąką miski. Odstawiamy do wyrośnięcia – stosujemy tą samą zasadę co w rozczynie czyli przynajmniej do podwojenia objętości.

4.Wyrośnięte ciasto krótko wyrabiamy i rozwałkowujemy, mniej więcej na wymiar blach z piekarnika. Smarujemy wybranym przez siebie nadzieniem i zwijamy na kształt rolady.

5.Ostrym nożem przecinamy roladę wzdłuż pozostawiając jeden z końców nieprzecięty. Powstałe dwa paski zaplatamy naprzemiennie ze sobą, a końce powstałego warkocza zlepiamy ze sobą. Ciasto przekładamy na blachę wyłożoną pergaminem. Przykrywamy płócienną ściereczką i odstawiamy jeszcze na wyrośniecie – w tym przypadku nie musi już podwajać swojej objętości.

6.Na koniec ciasto smarujemy żółtkiem. Tak przygotowane ciasto pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190 st. przez ok 40 minut.

7.Po wyjęciu z piekarnika chwilę odczekujemy i przekładamy ciasto na kratkę. Jeszcze ciepłe możemy przyozdobić lukrem przygotowanym chociażby z ¾ szklanki cukru pudru i 3 łyżek rumu, bądź wody to już zależy od was.
Smacznego!

A&M 

DSCN1323
Źródłem inspiracji była książka kucharska „Moje Wypieki i desery, ciasto drożdżowe i nie tylko” Doroty Świątkowskiej.

Komentarz rodzinki:

„Mniam! – Paweł mąż Agaty”

2 thoughts on “Wieniec drożdżowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *