OKAZJE · RAZEM · RĘCZNIE ROBIONE · RODZINNIE

Dzień Babci i Dziadka – czyli pomysł na własnoręcznie wykonany prezent na ostatnią chwilę!!!

Dzień Babci i Dziadka już tuż tuż, a nie macie jeszcze prezentu? Tak, jasne, można skoczyć do sklepu i kupić jakieś pyszności albo kosmetyki, ale to przecież nie o to chodzi. Najcenniejsze są te podarki, które dzieciaki robią same lub razem z rodzicami. No ale myślicie pewnie, że do tego trzeba się przygotować, a tu zostało już tak mało czasu … Nic straconego mamy dla was świetny pomysł na ręcznie robione kartki 3D – zarówno wy, dzieci, a przede wszystkim Babcie i Dziadkowie będą mieć mnóstwo radości. Wszystko co potrzebne raczej powinniście mieć w domu, także do dzieła.

Będziemy potrzebować:

 • brystolu format A4, może być kolorowy, ale to nie jest obowiązkowe
 • kleju do papieru
 • kleju na gorąco
 • guzików różnej wielkości
 • papilotek do muffinek
 • tasiemek, czy sznureczków różnokolorowych
 • papieru kolorowego, my użyłyśmy samoprzylepnego ale to tylko ułatwienie
 • różnych kolorowych kartek, kartoników, jeśli ich nie macie to też nic straconego; można użyć kolorowych gazet, papieru do pakowania prezentów lub nawet torebek po prezentach
 • nożyczek
 • linijki
 • temperówki
 • gumki
 • ołówka
 • drucika (opcjonalnie)
 • cążek do metalu (opcjonalnie)

Kartka dla Babci

Zaczynamy od przygotowania podstawy laurki. Brystol formatu A4 składamy na pół – krótszy bok do krótszego boku – tak by otrzymać format A5.

Następnie tworzymy kompozycję naszej kartki – w wersji dla Babci 🙂

Zaczynamy od papilotki jako podstawy babeczki, którą umieszczamy na wysokość ok 1/5 całej kartki od dołu. (weźcie najlepiej od razu 2 szt efekt kolorystyczny będzie lepszy). Składamy papilotkę na pół, zaginając do środka jeden z brzegów, a następnie robimy jeszcze po całej długości zakładkę na około 3 mm. Przyklejamy najpierw podstawę papilotki – czyli środek, a potem dokładamy boki tak by uzyskać uwypukloną formę połowy papilotki na babeczkę.

Kolejnym krokiem będzie skomponowanie guzików, mniejszych, większych tak, by uzyskać stożkowaty kształt babeczki. Guziczki doklejamy za pomocą kleju na gorąco – i tu mogą pomóc rodzice, by maluchy nie poparzyły rączek.

Na koniec zostaje nam wykonanie świeczki. Wycinany prostokąt z kolorowego papieru o szerokości około 4-5 mm i długości ok 4cm. Dokładamy i doklejamy go na środku guzikowego stożka – jak świeczkę w torcie. Na koniec doklejamy płomyczek wycięty z żółtego papieru (poniżej załączamy zdjęcie wykrojnika).

Taką muffinkę możemy dodatkowo ozdobić kolorową kokardką, doklejając ją czy to na papilotce, czy na świeczce.

Pozostaje nam jeszcze wykonanie etykiety nagłówkowej, którą, w przekorny sposób, przyklejamy na dole kartki pod babeczką.Wycinamy ją z kolorowego papieru i nadajemy jej kształt wywiniętej wstążeczki, a na środku wklejamy wydrukowany nagłówek. Oczywiście nie musicie go drukować, możecie też napisać go odręcznie:) Dodatkowo jeśli chcecie możecie do etykiety dokleić jakąś ozdobę – koralik, guzik czy inny drobniutki bibelot i gotowe!!

Dodatkowo możemy podbić efekt kartek wklejając w środku kolorowy kartonik jako tło dla życzeń – zachowajmy np. ten sam kolor co kolor etykiety. Teraz już tylko dajemy dzieciakom białe kartki papieru i niech piszą swoje życzenia, a gdy te są gotowe całość wklejamy i mamy kartkę.

 • mamy jeszcze taką mała podpowiedź jeśli papilotka guzikowej muffinki za bardzo wam odstaje podklejcie ją w dwóch różnych miejscach wówczas nadal zachowacie efekt 3D a muffinka będzie wyglądała jak pełna guzików:)

Teraz czas na kartkę dla Dziadka.

Dla Dziadka wykonamy kartkę w formie marynarki:) Poniżej załączamy zdjęcie wykrojnika z wzorcowymi wymiarami.

Wykonywanie kartki rozpoczynamy dokładnie w ten sam sposób. Przygotowujemy brystol, składamy go na pól i mamy bazę.

Następnie wycinamy bazę marynarki według wzornika np. z kolorowych kartoników, tak jak pisałyśmy jeśli ich nie macie użyjcie torebek na prezenty, mają one finezyjne wzory i spokojnie się nadadzą. Dalej, wycinamy pozostałe elementy – tj. poły marynarki, koszulę i kołnierzyk.

Kolejnym krokiem będzie przyklejenie dużego prostokąta, który jest podstawą całej marynarki, tak by mieścił się na środku strony, a od góry i dołu została podoba odległość około 2cm.

Przyklejamy kolejno koszulę – tak by była pośrodku prostokąta będącego podstawą marynarki. Następnie przyklejamy poły by schodziły się na końcu koszuli. Te proponuję dokleić klejem na gorąco i to niech wykonają rodzice bo tu łatwo o poparzenie ciepłym klejem.

Pozostaje nam już tylko kołnierzyk. Zaginamy oba rogi paska tak by górna ich cześć zeszła się ze sobą i tam doklejamy guzik. Całość zaginamy tworząc kołnierzyk – jak na zdjęciu.

Kolejno doklejamy guziczki do koszuli i marynarki.

Ostatnim elementem będzie znowu wykonanie etykiety nagłówkowej i robimy to analogicznie jak w przypadku kartki dla Babci i wnętrza kartki.

Taką kartkę można zapakować w celofan i obwiązać rafią. Do tego piękny kwiat i prezent idealny gotowy 🙂 Powodzenia.

U Nas praca nad babciowymi i dziadkowymi laurkami wyglądała tak:

A oto jej efekty:

A&M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *