RĘCZNIE ROBIONE

Nietypowy kwietnik…

 Jak to mawiają „potrzeba matką wynalazków”…

… u nas zaczęło się od poszukiwań kratki dla roślinki mojego męża, storczyk wanilia. Jest to roślinka pnąca i potrzebuje podparcia, aby się przyczepić i pnąć wyżej. Wiem, powiecie: można zamocować do doniczki rożnego rodzaju kratki czy patyk owinięty włóknem kokosowym. Ale takie „podpórki” zwyczajnie mi się nie podobają. Chciałam coś nietypowego, oryginalnego i tak oto powstał nasz kwietnik. 

Oto nasza propozycja jak go wykonać, a może ktoś z Was chciałby zbudować taki stojak dla swoich roślinek :)? Z Nowym Rokiem zaczynamy trochę ambitnie, może to trochę skomplikowany projekt, ale wierzymy w Wasze zdolności! Można go oczywiście trochę zmodyfikować (jak to zrobić podpowiadam przy poniższych zdjęciach). A z pewnością zawsze można poprosić o pomoc bliską osobę, wspólna praca zbliża i zacieśnia więzi ;), to co do pracy.

Będziemy potrzebować:

  • 2 kwadratowe deseczki 20 cm 
  • małe listewki kwadratowe 
  • 1 szt. listewki frezowanej 
  • klej do drewna
  • ściski 
  • młotek
  • piła do drewna
  • gwoździe lub wkręty 
  • wyrzynarka 

 

Sklejamy ze sobą listewki o wymiarach 50 cm i 15,5 cm tak aby powstał prostokąt.

Powstały prostopadłościan będziemy musieli przymocować do naszej postawy, którą będzie jedna kwadratowa deseczka. Można ją przymocować na stałe lub tak jak my na kołki drewniane, aby ułatwić dostęp do doniczki w razie ewentualnego przesadzenia roślinki jak trochę podrośnie.

W drugiej kwadratowej deseczce wycinamy jej środek, żeby przymocować ją do góry naszej bryły. Można to zrobić za pomocą wyrzynarki. 

Do wyciętego kwadratu, przyklejamy ozdobną listewkę frezowaną, aby nadać jej ładne wykończenie i sklejamy z naszą bryłą. Można pominąć ten etap i przykleić listwę od razu do bryły z listewkami.

Nóżki można zrobić z 1,5 cm listewki (odciąć 4 równe kawałki) lub wyciąć na wyrzynarce tak jak poniżej.

Malujemy farbą pierwszą warstwą.

Teraz czas na boki naszego kwietnika. Robimy je z małych płaskich listewek. Najtrudniejsza rzecz to przyciąć je pod kątem, ale dacie radę. Wierzą w Wasze zdolności 😉 Zawsze można użyć ekierki, czy skrzynki tzw uciosowej do cięcia kątów właśnie:)

I znowu kleimy je ze sobą, ułatwiamy sobie tą czynność zaciskami, aby nic się nie przesunęło podczas klejenia.

Malujemy całość jeszcze raz farbą i oto jest gotowy kwietnik, a zarazem nasza podpora dla roślin pnących.  

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *