RĘCZNIE ROBIONE

Łapacz snów z makramowymi piórkami DIY

 

Słyszeliście może już o makramie?

Brzmi trochę tajemniczo i enigmatycznie, ale to nic innego jak sztuka plecenia ze sznurka, znana już nawet w starożytności. Pewnie nie raz widzieliście, jakże na czasie makatki na ścianę, plecione kwietniki, hamaki, abażury, firanki plecione i supłane przeróżnymi węzłami, ja jestem nimi zauroczona. Moją przygodę z makatkowym światem rozpoczęłam od takich piórek i listków. Przy okazji odkryłam, że to bardzo odprężające i wyciszające zajęcie. Mam nadzieję, że z czasem nabiorę większej wprawy i swobody w tworzeniu coraz większych makramowych dzieł sztuki.

Dziś propozycja na stworzenie własnego łapacza snów lub etnicznej dekoracji. Wykorzystam do tego gotową haftowaną serwetę, trochę tasiemki i wcześniej supłane pióra. Sami możecie się przekonać, że to nic trudnego i wykonać taką boho dekoracje na swoje ściany. 

Dajcie znać jak Wam poszło :-).

 

Potrzebujemy:

  • sznurek bawełniany najlepiej skręcany z pojedyńczych nitek (może być też sznurek wędliniarski)
  • haftowana serweta 
  • obręcz (może być obręcz metalowa np. do szydełkowania, lub część od tomborka do hafatowania) wielkości mniej więcej naszej serwety, można je kupić różnych wielkośći
  • tasiemka, wstążka lub koronka 
  • igła z nitką 
  • nożyczki 
  • grzebień 
  • klej na gorąco 

 

 Moja obręcz jest średnicy 35 cm, dopasowałam ją do wielkości serwety. Oplatamy ją tasiemką, przyklejając gdzie nie gdzie klejem na gorąco.

Następnie przyszywamy serwetę do oklejonej obręczy.

Przystępujemy do zrobienia piórek naszego łapacza.  Zaczynam od najdłuższego pióra o długość  ok 56 cm. Odmierzam sznurek długości ok.100 cm, składam na pół i przywiązuję do obręczy. To nasz sznurek bazowy. 

Chorągiewką naszego pióra będą krótsze sznurki długości ok. 18 cm, i tych sznurków potrzebujemy ok 80 przy tak dużym piórku.  Zaplatamy je na naszym sznurku bazowym, najlepiej obrazuje to poniższy filmik.

Wiążemy je ściśle jeden obok drugiego.

I potrzebujemy zapleść ok. 40 takich pętelek…

Na koniec wiążąc pojedyńczy supeł ze sznurka bazowego. 

Przystępujemy do dokłdnego rozczesania wszystkich sznureczków.

 

Po tej czynności nadajemy odpowiedni kształt, przycinając rozczesane nici. 

I tak oto mamy pierwsze pióro na naszym łapaczu snów.

Postępujemy analogicznie z kolejnymi piórołapaczami. Starałam się wykonać po dwa jednakowej długości (średnie ok. 28 cm i 20 cm, mniejsze ok.15 cm i najmniejsze ok. 10 cm).

Łatwiej mi było przyciąć je przy większej ilości w pionie przy ścianie. 

A tak prezentuje się gotowa dekoracja.

A&M

2 thoughts on “Łapacz snów z makramowymi piórkami DIY

    1. Przepraszam, że dopiero teraz opisuje, ale trafił ten komentarz do spamu. Raczej nie wykonuje łapaczy, ponieważ nie umiem haftować i zrobiłam go z gotowej własnej serwety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *