INNE · RĘCZNIE ROBIONE · ZA DRZWIAMI

Skrzynia na balkon DIY

 

Upały zelżały, jesień wita nas słonecznie co sprzyja różnym pracom DIY czyli zrób to sam 😉 Dziś propozycja jak można wykonać własnoręcznie skrzynię na taras czy balkon. Co prawda sezon letni powoli się kończy, ale dlaczego by nie korzystać jeszcze z naszych werand również jesienią, w ciepłym swetrze przy kubku pysznej herbaty. Zatem zachęcamy Was do zrobienia siedziska z wygodnymi i przytulnymi poduchami, które może pełnić również funkcję do przechowywania narzędzi, akcesoriów ogrodniczych czy ziemi do kwiatów. Zatem- czy przyjmujecie stolarskie wyzwanie?

Potrzebyjemy:

 • trochę drewna tj.: drewnianych kantówek i desek, my wykorzystaliśmy deski do elewacji, ponieważ były w dobrej cenie 🙂
 • wkręty do drewna (różnej długości, w zależności od grubości kantówek i desek)
 • wiertła do drewna
 • zawiasy do wieka skrzyni
 • wkrętarki 
 • piły do przecięcia drewna na odpowiednią długość ( jeśli nie posiadacie piły można przyciąć na odpowiednią długość w markecie budowlanym)
 • papier ścierny 
 • farba, wałek i pędzel do malowania 

Nasza skrzynia jest wymiarów 117,5 cm szerokości, 72,5 cm głębokości i wysokości 32 cm, jest to wymiar dopasowany pod wymiar balkonu.

I pod ten wymiar podaję ilości drewna, które wykorzystaliśmy:

Wieko skrzyni (wymiary:117,5×72,5 cm):

 • 6 desek elewacyjnych (szerokości 12 cm)
 • 2 kantówki (2cmx6cm) długości 48 cm.

Stelaż wewnętrzny (kantówka 3cmx5cm):

 • 110 cm 4 szt.
 • 56 cm 4 szt.
 • 20 cm 6 szt.

Deski elewacyjne na boki skrzyni:

 • ok. 28 szt. przyciętych na wymiar 30 cm x 12 cm szerokości

Wykończenie skrzyni i ukrycie wkrętów (kantówka 2 cm x 6 cm):

 •  117,5 cm 2 szt.
 •   67 cm 4 szt. 

 

Układamy ramę naszej skrzyni i skręcamy na wkręty. Uprzednio nawiercając otwór wiertłem, aby zapobiec pękaniu drewna przy wkręcaniu śrub. (wymiar ramy 110×56 cm).

Wewnętrzny stelaż wymiarów 110x56x30cm.

   Przykręcamy deski czyli nasze boki na około skrzyni, również przymocowywując je na wkręty. 

Deski elewacyjne wykorzystaliśmy jako wieko skrzyni. Jedna z desek przymocowana jest na stałe wkrętami od wewnątrz. Do niej będą przymocowane zawiasy od klapy. Dwie skrajne deki zostały przycięte na wymiar całej skrzyni.

 Klapa skrzyni jest połączona ze sobą za pomocą płaskich kantówek przywierconych od wewnątrz wkrętami. tak ja na obrazku.

                       Całą skrzynię szlifujemy papierem ściernym lub szlifierką, aby była gładka i nie miała żadnych drzazg.

      Kantówkę dekoracyjną przywiercamy od wewnętrznej strony na wkręty. Możemy ją również przykleić na klej montażowy.

 Pozostaje już tylko przymontować zawias do deski przymontowanej na stałe i skrzynia gotowa.

Nie wiem czy zawóciliście uwagę, skrzynia nie ma dna. Jest to zabieg celowy, ponieważ będzie ona stała na podeście tarasowym,co zapewni jej lepszą wentylację i nie będzie chłonąć wilgoci. Gdyby stała bezpośrednio na płytkach przydały by się nogi i dno, aby zapobiec gniciu drewna (dno można wykonać je ze sklejki przyciętej na wymiar, nóżki można kupić gotowe ).

Tak oto prezentuje się gotowe siedzisko 🙂

Tu z dopasowaną gąbką i pokrowcem uszytym z wodoodpornego materiału. 

 Dajcie znać jak Wam poszło? 

A&M 

8 thoughts on “Skrzynia na balkon DIY

 1. Piękna sprawa taka skrzynia i dość łatwo ją zrobić. Można by się jeszcze pokusić o jakieś ozdobne zawiasy – całość zyska na charakterze. Ale i tak projekt bardzo mi się podoba wykona również.

 2. Przepiękna skrzynia na balkon, świetny projekt. Chce zrobić taką skrzynię na szerokość 150cm tylko niestety mam problem z wyliczeniem ilości drewna.

  Czy mogłabym prosić o poradę ?

  1. DZIĘKUJEMY:-) Wszystko zależy jakiej szerokości i długości deski, kantówki uda się kupić. np. na długość skrzyni 150 cm wychodzi ok 5szt kantówek o długości 240 cm (takie są w marketach budowlanych). A np. desek o szerokości 12 cm tak jak u nas i długości 30 cm potrzebnych będzie ok 35 szt na obicie skrzyni i w zależności jak długą deskę zakupimy. W castoramie były te deski 120 cm długie czyli w pani przypadku będzie potrzebnych ok 9 deskek 12cm szerokokich i długości 120cm (trzeba je będzie przyciąć na dl. 30 cm). Plus kantówki kryjące czyli też ok 5 szt i deski na wieko skrzyni ok 6 szt ok 160-170 cm w zależności jak grube będą kantówki-deski na wykończenie. Proszę dać koniecznie znać jak poszło z wykonaniem. Pozdrawiam

 3. Świetny pomysł z tą skrzynią. Bardzo OK to wygląda. Do tego zamykana na zawiasy, więc kolejny „plus” do funkcjonalności. Gdybym miała więcej czasu, to też bym się bawiła w takie DIY 🙂 Pozdrowionka!

 4. Cześć, znalazłem Wasz projekt i postanowiłem go wykorzystać.
  Zmodyfikowałem go do swoich potrzeb. Ogólnie bardzo fajny i ciekawy pomysł.
  W moim przypadku długość skrzyni wyszła ok. 175-180 cm. Pokombinowałem i coś dało się „posklejać”. Wykorzystałem materiał drewniany, który pozostał mi z innych prac drewnianych (taras, domek). Moja skrzynia jest brązowa. Jeśli chcecie, mogę podesłać fotki jak to u mnie wyszło. Dzięki za pomysł. Pozdrawiam. Juras

 5. Super pomysł. Mam skrzynię, ale bez siedziska. Myślę że zrobienie wieka nie będzie problemem – wystarczy deska i zawiasy skrzyniowe i będzie git. Taką mam koncepcję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *